Zeytin Yağ Tarihi

Zeytinyağı : Âdem Peygamber'den bugüne.

Zeytinle, zeytin ağacıyla ilişkimiz, insanlık kadar eski. Arkeolojik buluntular, zeytinin M.Ö. 6000 yılından beri kullanıldığını gösteriyor. Yani 8000 yıldır. Bilinen en eski yazılı kaynaklarda  da zeytinden çok sık söz ediliyor. Nuh Peygamber'den başlayalım.

Nuh, Tufan'ın şiddeti azalınca, hayatın başlayıp başlamadığını öğrenmek için gemisinden güvercini salıyor. Güvercin gemiye ağzında taze koparılmış bir zeytin dalıyla dönüyor. Nuh bu işaretten Tufan'ın bitmiş olduğunu anlıyor. Ağzında zeytin dalı taşıyan güvercin, o zamandan beri barışın simgesi olmuştur.

Atina şehrinin kurucusu ve koruyucusu Pallas Athena, bu şehrin tanrıçası olma hakkını Poseydon'la girdiği yarışı kazanarak elde etmiş. Bu yarışta Olympos tanrıları yargıç olmuşlar ve her ikisinden de insanlık için birer hediye istemişler.

Poseydon topraktan güçlü ve kuvvetli bit at çıkarmış, Athena'ysa bir zeytin ağacı. Tanrılar, zeytin ağacını insanlık için daha yararlı bulmuşlar ve şehrin tanrıçası Athena olmuş.

İbranilerin tanrısı Yahova, Tevrat'ta vaftiz yağının nasıl hazırlanacağı Musa'ya uzun uzun anlatılmıştır. Bu yağ, zeytinyağı ve çeşitli kokuların, parfümlerin karışımından  ibarettir.

alpleryag.com.tr 2015 © Copyright - Tüm Hakları Saklıdır